wtorek, 6 maja 2014

WZDŁÓŻ POTOKU PROMNA DO UJECIA WODY "RUSINÓW'-wycieczka piesza w ramach progamu "Zaadoptuj Rzekę"

tu link do portalu internetowego MójMikołów
http://mojmikolow.pl/i,wedrujac-wzdluz-potoku-promna-do-ujecia-wody-rusinow,200274,819823.html



Trasa – Paniowy - szkoła –ul. Mokierską- droga polna wzdłuż potoku Promna w kierunku Rusinowa -Rusinów stacja wodociągowa, droga w kierunku Śmiłowic, następnie powrót polną drogą / tak jak biegnie trasa rowerowa/ul. Zgody, ul. Graniczną, ul. Staromiejska /mostek na rzeczce Promna/powrót do szkoły ul.Staromiejską, następnie ulicą polną w kierunku folwarku, ul. Mokierska, szkoła.

Dziękujemy za otwarcie stacji wodociągowej "Rusinów"- pracownikom ZIM w Mikołowie.
 


Dzisiaj / 06.05.2014 r./ grupa uczniów ze Szkoły  Podstawowej Nr 8 


 

w Mikołowie-Paniowach, przy współpracy  Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 2 w Paniowach oraz Zakładu Inżynierii Miejskiej w Mikołowie udała  się na pieszą wycieczkę po okolicy. Pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie. Wyjście w teren zorganizowano w ramach realizowanego programu „Zaadoptuj Rzekę” organizowanego przez Klub Gaja oraz realizowanego projektu unijnego Comenius pt. „Every Last Drop”. Mówiąc o „adoptowaniu rzeki” chodzi  o zainteresowanie uczniów rzeką lub innym akwenem w najbliższej okolicy i otoczenie go opieką. Zachęcenie  do wycieczek i obserwacji rzek, potoków i jezior; poznawania ich fauny i flory, sprzątania ich brzegów, monitorowania jakości i oszczędzania wody.


 



Realizując te założenia postanowiliśmy udać się  doliną naszego potoku Promna, dopływu Kłodnicy. Pobraliśmy cztery próbki wody w różnych miejscach potoku, podziwialiśmy piękną okolicę, obserwowaliśmy roślinność  i zwierzęta…








 













Głównym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie ujęcia wody „Rusinów”. Ujęcie wody w  Śmiłowicach składa się z jednej studni czerpiącej wodę z czwartorzędowego poziomu wodonośnego. Ujęcie zaopatruje w wodę sołectwa Śmiłowice, Paniowy, Borową Wieś, Bujaków oraz część Mokrego.















 

Byliśmy pod ogromnym wrażeniem gdy weszliśmy do środka budynku, w którym znajduje się głęboka studnia i wszelkie urządzenia sterujące.








 

 Dziękujemy Pani i Panom, którzy oprowadzili nas i opowiedzieli parę ciekawostek na temat tego ujęcia, chcieliśmy tu zaznaczyć, że byliśmy pierwszą grupą, która odwiedziła ten obiekt. Dodatkową niespodzianką były upominki, które na pamiątkę miłego spotkania wręczyła nam Pani z ZIM z Mikołowa…

Dziękujemy…Uczniowie SP 8 w Mikołowie-Paniowach wraz z opiekunami

 
JESZCZE PARĘ FOTEK...
 

































































 


 

5 komentarzy:

  1. Z pewnością taka woda jest jeszcze czysta i moim zdaniem jak najbardziej warto jest ogólnie oszczędzać wodę. Dlatego właśnie ja także zdecydowałem się na zbieranie wody deszczowej. Po przeczytaniu wpisu http://piekniejszyogrod.pl/jaka-pompe-do-deszczowni-kupic także dokładnie wiem na jaką pompę najlepiej się zdecydować.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak najbardziej takie ujęcia wody są bardzo często wykorzystywane. Ja u siebie posiadam studnię głębinową i najważniejsze, że całość działa w porządku. Jakiś czas temu czytałam o zastosowaniu falowników https://www.dostudni.pl/falownik-zamiast-zbiornika-hydroforowego-falowniki-imf,b110.html i może u mnie także go zamontuję zamiast zbiornika hydroforowego.

    OdpowiedzUsuń
  4. Planując remont łazienki, wiedziałem, że będę potrzebować pomocy doświadczonego hydraulika. Dzięki rekomendacji znajomego oraz stronie https://g.co/kgs/fwEXQE moja łazienka stała się funkcjonalna i estetyczna. Serdecznie polecam tego fachowca każdemu, kto ceni sobie jakość i rzetelność.

    OdpowiedzUsuń