środa, 23 października 2013

PRACE PLASTYCZNE UCZNIÓW...







LEKCJE ZWIĄZANE Z TEMATEM WODY...

PREZENTACJA POLSKI I ŚLĄSKA



  • Prezentacja - POLSKA - POLAND
http://www.youtube.com/watch?v=OImDl2t4p7s

PREZENTACJA NASZEJ SZKOŁY

  •  PREZENTACJA SZKOŁY -  FILM ABOUT OUR SCHOOLS -
Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Wojciecha Korfantego w Mikołowie-Paniowach


https://www.youtube.com/watch?v=YqZF_2XS07w&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=fUEWMk1mvHY


  • Szkolna strona internetowa:
http://www.sp8mikolow.pl/

UDZIAŁ W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM



POWOŁANIE GRUPY "EVERY LAST DROP" NA FACEEBOOK


"EVERY LAST DROP"- COMENIUS GROUP 2013-2015 

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO PRZYŁĄCZENIA SIĘ DO GRUPY

https://www.facebook.com/groups/181763745345823/

KONKURS NA LOGO I MASKOTKĘ PROJEKTU

 

                 KONKURS

          na projekt logo i maskotki
          programu
Comenius pt.”EVERY LAST DROP”.
          Prace, wykonane dowolną techniką,
          proszę składać u pani Lucyny Kocur, 
          która również udzieli Wam wszelkich
          dodatkowych informacji na temat konkursu.
          Na prace czekamy do 8 listopada br.


Logo powinno zawierać elementy związane z tematem projektu tzn. "EVERY LAST DROP" / czyli z tematem wody /, mogą być w nim zawarte elementy:
  •  krajów partnerskich np. flagi / kraje partnerskie : Turcja, Rumunia, Portugalia, Litwa , Chorwacja, Hiszpania, Niemcy, Słowacja, Polska/
  • flaga Unii Europejskiej
  • nazwa projektu "EVERY LAST DROP"
  • nazwa programu : COMENIUS 2013-2015
  • elementy związane z wodą
Maskotka, również ma nasz projekt wyróżniać, być charakterystyczna i związana z tematem projektu.

Zarówno LOGO i MASKOTKA ma być wizytówką naszego projektu.
Zachęcam, bardzo gorąco do udziału w tym konkursie, a najlepsze prace z naszej szkoły będą brały udział w wyborze logo i maskotki całego projektu podczas wizyty w Niemczech w grudniu.
koordynator projektu
Lucyna Kocur

A oto projekty uczniów:





















 MASKOTKI








 


Upowszechnianie projektu...strona internetowa szkoły

 NASZ PROJEKT COMENIUS UPOWSZECHNIAMY POPRZEZ :

1. Stronę internetowa szkoły

http://www.sp8mikolow.pl/page9.php

2. Informacje na portalu internetowym

http://mojmikolow.pl/i,comenius-2013-2015-w-szkole-podstawowej-nr-8,100,814354.html


"Kacik Comeniusa" - COMENIUS CORNER





Wizyta w Rumunii




















W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 8 im. Wojciecha Korfantego w Mikołowie-Paniowach rozpoczęła, już po raz drugi, współpracę z partnerami zagranicznymi w ramach projektu Comenius. Naszymi partnerami są szkoły z następujących krajów: Rumunia, Turcja, Litwa, Portugalia, Hiszpania, Niemcy, Chorwacja i Słowacja.
Projekt nosi tytuł „Every Last Drop” i będzie realizowany przez dwa lata 2013-2015. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół. Wszelkie działania i podejmowane tematy dotyczyć będą wody.

Pierwsza wizyta odbyła się w kraju koordynującym – Rumunii, w dniach od 6 października do 12 października br., w wyjeździe tym uczestniczyło dwóch nauczycieli z naszej szkoły: szkolny koordynator projektu p. Lucyna Kocur oraz nauczyciel języka angielskiego p. Grzegorz Gatner. Po całodziennej podróży dotarliśmy wreszcie do miejsca przeznaczenia, miasta o trudnej do wymówienia nazwie Targu-Jiu u podnóża Karpat.
   Wizytę rozpoczęłyśmy od spotkania w szkole koordynującej Scoala Generala „Alexandru Stefulescu”z nauczycielami, uczniami, dyrektorem szkoły oraz władzami miasta. Uczniowie ubrani w ludowe stroje, powitali nas, tradycyjnie chlebem i solą. Następnie rumuńscy uczniowie zaprezentowali przygotowany program artystyczny: były ludowe tańce, pieśni, pląsy obrazujące folklor rumuński. Później zwiedzaliśmy szkołę. Uczniowie z nauczycielami z różnych klas przygotowali lekcje związane z tematem wody. Przeprowadzono również pierwszą lekcję z udziałem uczniów i nauczycieli, w każdym języku partnerów. Tematem zajęć były podstawowe zwroty. Podczas każdej wizyty będą się odbywać takie lekcje na różne tematy, a efektem tej pracy będzie wydanie słownika.
   W trakcie wizyty mieliśmy możliwość poznać Targu-Jiu. Szczególnie urzekł nas plac w centrum pełen zieleni, pergoli z pnącymi różami, bluszczami, drzewami i tryskającymi fontannami.
  Zwiedzaliśmy również park do ,którego prowadzi monumentalna brama „Gate of Kiss” wykonana przez słynnego rzeźbiarza pochodzenia rumuńskiego Constantina Brancusi. Według zamysłu artysty brama jest miejscem prowadzącym do innej przestrzeni. Wzdłuż głównej ścieżki umieszczone są kamienne stołki wykonane przez rzeźbiarza, a pod koniec ścieżki, nieopodal brzegu rzeki Jiu umieszczony jest Table of Silence. Brancusi zapoczątkował nurt abstrakcyjny w rumuńskim rzeźbiarstwie. Park położony jest wzdłuż brzegu rzeki Jiu. Rzeka płynie leniwie powstrzymywana przez zaporę (dalej znajduje się hydroelektrownia).
  Gospodarze zaprosili nas na wycieczkę w góry do jaskini tzw. „Cave of Women”. Jaskinia znajduje się na sporej wysokości. Wspinaliśmy się po zboczu podziwiając piękny las bukowy wybarwiony na czerwono-brązowy kolor. W jaskini ukrywały się kobiety z dziećmi podczas wojen i najazdów tureckich.
 Jaskinia została utworzona przez rzekę Galbenu (Żółtą rzekę). Znajduje się tam mnóstwo stalaktytów i stalagmitów, które utworzyły najprzeróżniejsze kształty, czasami przypominające postacie, kolumny, zastygnięte wodospady, kopuły kościołów, od tych kształtów groty jaskini noszą swoje nazwy np. grota turecka (od kształtu postaci tureckiego wojownika). Jaskinia miejscami jest wysoka i szeroka, a miejscami bardzo wąska i niska, taka, że musieliśmy niemalże iść na czworaka.
  Zwiedzaliśmy również hydroelektrownię “Portile de Fier II”, na rzece Dunaj, która w połowie jest Rumuńska, a w połowie Serbska. Ponad to odwiedziliśmy kopalnię soli “Ocnele Mari” w Valcea, monastyry, elektrownię wodną w Tismana, gospodarstwo, w którym hoduje się ryby, piękną miejscowość Orsova oraz przedziwną twarz wykutą w skale wapiennej.
Czas spędzony w zaprzyjaźnionej szkole w Rumunii oraz z nowymi przyjaciółmi z krajów partnerskich upłynął bardzo szybko na wspólnym poznaniu się, pracy nad projektem, wymianą doświadczeń zawodowych, a także prezentacji szkół i krajów wszystkich uczestników spotkania. Na zakończenie pobytu odbyła się uroczysta kolacja, pożegnalna, na której wręczono certyfikaty, przy akompaniamencie muzyki rumuńskiej, bałkańskiej, tureckiej oraz zachodnioeuropejskiej.
 Następna wizyta odbędzie się w grudniu do Niemiec, a dokładnie do miejscowości Wismar.
W imieniu uczniów, rodziców i nauczycieli, dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 8 im. W. Korfantego w Mikołowie-Paniowach oraz szkolnego koordynatora projektu chce podziękować władzą miasta za wrażenie zgodę na złożenie wniosku aplikacyjnego i poparcie szkoły w tych działaniach.